logo_sadra
لکه های پوستی

لکه های پوستی

تصویر لکه پوستی

هیچ کس دوست ندارد پوستی پر از لک داشته باشد. پوستهای پر از کک و مک زیبایی چندانی ندارند و به همین دلیل است که افراد به دنبال راهی برای رفع لک های پوستی خود هستند.

علل ایجاد لکه های پوستی

لکه های پوستی، عمدتا به 3 دلیل به وجود می آیند که در ادامه نوشته با آنها آشنا خواهید شد.

  1. لکه های به وجود آمده بعد از التهابات پوستی: به لکه هایی که بعد از سوختگی و کندن جوش روی صورت باقی می مانند، لکه های بعد از التهابات پوستی گفته می شود. این لکه ها به مرور زمان کمرنگ می شوند و به راحتی هم قابل درمان هستند.

  1. کک و مک ها: بعضی از افراد با قرار گرفتن در مجاورت نور خورشید، دچار کک و مک می شوند. برخورد اشعه های نور خورشید با پوست های بسیار روشن، باعث به وجود آمدن این لکه ها می شود. کک و مک ها به نشانه های پیری زودرس نیز مشهور هستند؛ زیرا بعضی از افراد با ورود به سن 60 سالگی، شاهد پیدایش لکه های ریز و متعدد روی پوست خود هستند.

  1. لکه های هورمونی: این لکه ها در اثر تغییرات هورمونی ظاهر می شوند. لکه های دوران بارداری، لکه های ناشی از پرکاری یا کم کاری تیروئید، لکه های به وجود آمده به دلیل استفاده از قرص های بارداری یا مصرف قرص های هورمونی، جزو لکه های هورمونی هستند.

روشهای موثر برای از بین بردن لک های پوستی

برای درمان لک های پوستی از چندین روش مختلف استفاده می شود. کک و مک و دیگر گونه های لک های پوستی را می توان با روشهای زیر ناپدید کرد.

  • از بین بردن لک ها با روش فیزیکی: جراحی پوست یا لیزر کردن، باعث ناپدید شدن لک های سطحی پوست می شود.

  • استفاده از داروها یا کرم های موضعی خاص: کرم های موضعی ضد لک، روی رنگدانه های پوست تاثیر می گذارد و باعث تنظیم سرعت تولید رنگدانه ها می شود. با استفاده از این کرم های موضعی، لک های پوستی از بین می روند.

  • لایه برداری:لایه برداری پوست به دو روش فیزیکی و شیمیایی انجام می شود و باعث از بین رفتن سلولهای مرده پوست و آشکار شدن لایه های جدید می شود.

  • کرایوسرجری: برای از بین بردن کک و مک ها، روش کرایوسرجری انجام می شود. در کرایوسرجری با استفاده از سرمای شدید نیتروژن مایع، سلول های پوستی آسیب دیده و غیرعادی را فریز می کنند یا از بین می برند. این روش نیز بی خطر است و به بیهوشی نیاز ندارد.

شفافیت و پاکیزگی پوست و ناپدید شدن لک های پوستی از جمله نتایج استفاده از این روشهای درمانی است. پس از اینکه لک های پوستی خود را با یکی از روش های بالا از بین بردید، از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید و به طور منظم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

دکتر مصطفی یوسفوند وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *